Tai riebaluose tirpus vitaminas, kurio mums labai trūksta šaltuoju metų laiku. Vitaminas D pasižymi tuo, jog jo gamyboje labai svarbi yra saulės šviesa. UV spindulių pagalba mūsų odoje esantis cholesterolis yra sintetinamas į vitaminą D. Šis vitaminas gali būti gaunamas ir iš maisto bei specialių papildų, kurie pateikiami tablečių ar ampulių pavidalu.
Kaip ir kiekvienas vitaminas, šis taip pat turi svarbias funkcijas, už kurių veikimą žmogaus organizme yra atsakingas. Taigi, kokia yra vitamino D nauda organizmui?
Tik nedidelę dalį vitamino D (apie 10–15 proc.) galime pasisavinti iš maisto produktų. Kitą dalį turime gauti pakankamai būnant saulės šviesoje arba naudojant maisto papildus.
Daugumai Lietuvoje gyvenančių žmonių rekomenduojama nuolat palaikyti tinkamą vitamino D kiekį organizme, nes per metus negalime pasidžiaugti tokiu saulėtų dienų skaičiumi, kokį turi, pavyzdžiui, arti pusiaujo gyvenantys žmonės. Per mažai laiko būnant saulės šviesoje ir su maistu ar maisto papildais negaunat reikiamo kiekio, organizmas gali pradėti rodyti signalus apie vitamino D trūkumą. Kaip tai pasireiškia?
Tik pasitarus su gydytoju galima identifikuoti, ar minėtos problemos kilo dėl vitamino D trūkumo, todėl nevenkite apsilankyti pas savo šeimos gydytoją.
Vaikams vitaminas D užtikrina normalų dantų, kaulų formavimąsi, nes be vitamino D vaiko organizmas negali įsisavinti gauto kalcio. Taigi kalcio kiekis organizme labai smarkiai priklauso nuo vitamino D, ne tik nuo vartojamo maisto sudedamųjų dalių. Jei vaikui trūks vitamino D, vėliau gali kamuoti rachitas, dažnai gendantys dantys, kaulų lūžiai ir deformacijos. Kadangi šis vitaminas svarbus ir nervinei sistemai, jo trūkumas vaikystėje gali turėti įtakos ir kylančioms psichologinės savijautos problemoms.
Vitaminas D vaikams yra skiriamas nuo pat pirmųjų savaičių, nes tai nepakeičiamas elementas jų tolimesniam vystymuisi. Norime atkreipti dėmesį, kad tik gydytojas, stebintis vaiko augimą bei jo vystymąsi, gali paskirti vitamino D dozes ir nustatyti jų vartojimo trukmę.
Prasidėjus šaltajam sezonui ir saulės matant vis mažiau, vertėtų nepamiršti papildyti vitamino D atsargas Jūsų organizme. Norint tiksliai įvertinti, kiek vitamino D kiekvieno suaugusiojo ar vaiko organizme trūksta, rekomenduojama atlikti tyrimą, nustatantį vitamino D kiekį kraujyje. Turint rezultatus, Jūsų gydytojas paskirs tinkamiausius vitamino D papildus ir vartojimo formą. Papildus vartojant kurį laiką, rekomenduojama tyrimą pakartoti ir nustatyti, ar organizmas tinkamai pasisavina vitaminą D.
Svarbu paminėti, jog vitamino D negalima prikaupti ateičiai, todėl kelias savaites praleidę atostogaudami saulėtuose kraštuose, „nesutaupysite“ vitamino D kitiems mėnesiams į priekį. Yra svarbu palaikyti pastovų vitamino D kiekį žmogaus organizme.
Iš maisto produktų galime pasisavinti vitamino D, tačiau tai bus tik nedidelė dalis reikalingos normos. Saulės šviesos mums taip pat trūksta, todėl sulėtėja ir natūrali vitamino D gamyba. Todėl norint palaikyti tinkamą vitamino D kiekį organizme, patartina vartoti maisto papildus.
Dažniausiai Lietuvoje vitaminas D yra skiriamas aliejinių ir vandeninių tirpalų pavidalu. Tai – vaistiniai preparatai, kurie sugirdomi lašais ar tam tikru koncentruoto tirpalo kiekiu, esančiu ampulėje ar kapsulėse. Vaistinėse galite rasti iš tiesų platų vitamino D papildų pasirinkimą suaugusiems ar vaikams: kramtomosios tabletės, lašai, kapsulės, purškalai į burną ar ampulės.
Pasitarus su gydytoju ar vaistininku tikrai galėsite išsirinkti tenkinantį vitamino D variantą tiek kainos, tiek ir vitaminų pavidalo atžvilgiu.